Home > Information Retrieval, Social Media Everything > I go and destroy America

I go and destroy America

Tweet, obsahující tento britský slangový výraz pro zbourání se (např. akoholem), se nedávno stal osudným pro jeden mladý pár z Irska na cestě do USA. A protože jejich smysl pro humor bude zřejmě bezbřehý, přidali ještě jedno pípnutí o tom, jak na Hollywood Blvd v L.A. vykopou Marilyn Monroe z hrobu. Jde přitom o citaci z amerického kresleného seriálu Family Guy.

Bezpečnostní složky ale tolik smyslu pro humor neměly. Předtím, než oba poslaly zpět do Británie, podrobily je několikahodinovému výslechu s důkladnou osobní prohlídkou – a na noc uvrhly do vězení s mexickými drogovými dealery.

Před dvěma lety zase jistý Paul Chambers přes Twitter “pohrozil” letišti Robina Hooda v Shefieldu, které bylo právě kvůli sněhu mimo provoz, že pokud neodbaví jeho let do Belfastu – letěl právě za svojí novou přítelkyní ze sociální sítě – vyhodí ho do povětří.

Tato legrace jej stála kolem čtyř tisíc liber za ofenzivní poplašnou zprávu (hoax) vůči letišti.

V obou případech odvedly obranné složky určitě dobrou práci – a to zejména v oblasti identifikace osob a jejich zajištění. Je ale otázkou, zda to v uvedených případech nebylo přehnané.

Monitorovací platforma webu či konkrétních sociálních sítí musí umět rizikový obsah nejenom zachytit, identifikovat, ale rovněž jej i správně vyhodnotit, např. s ohledem na autora apod.

A aby toho nebylo s Twitterem na letištích málo; zhruba před měsícem si novinář a spisovatel ze Saudské Arábie Hamza Kashgari též s chutí zapípal na mezinárodním letišti v Kuala Lumpur.

V předvečer oslav narození proroka Mohameda tweetnul třikrát o svém imaginárním setkání s ním. Řekl přitom zhruba asi toto: V den tvých narozenin beru Tě jako přítele, ale nebudu se Ti klanět jako božstvu. Rukou Ti potřesu jako příteli, ale nepolíbím jí.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Ještě týž den jich na Twitteru obdržel asi třicet tisíc. Na Facebooku vznikla komunita volající po jeho popravě – a následně i skupina jeho přívrženců.

Místo odletu na Nový Zéland, kde chtěl jako aktivista arabského jara požádat o azyl, byl okamžitě nasměrován domů a tam uvězněn.

A jaká ponaučení plynou z těchto tří příběhů? Je jich hned několik. Pozor na rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou. Na sociálních sítích je pak nutné vystupovat s rozvahou. Zvláště na letištích.

Související články:

United Airlines: Drtiči kytar aneb souboj Davida s Goliášem

Technici od Comcastu si rádi zdřímnou

Youtube Hollywood: Video Montevideo

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: