Home > Information Retrieval, News > Přichází Human Information Era

Přichází Human Information Era

V úterý 29. listopadu oznámilo ve Vídni vedení HP na svém mezinárodním fóru Discover novou platformu Human Information Era – IDOL 10, která je od 1. prosince  komerčně dostupná. Nutno ocenit s jakou razancí firma po srpnové akvizici Autonomy vystartovala k novým metám. Ceník zatím nebyl zveřejněn.

Platforma označená jako IDOL 10 (dosud dostupnou verzí byla v. 7, tj. verze 8 a 9 byly přeskočeny) se zaměřuje na propojení světů strukturovaných a nestrukturovaných dat. Těží přitom z posledních dvou HP firemních akvizic, kdy v březnu byla koupena firma Vertica  a v říjnu Autonomy. Není bez zajímavosti, že oběma firmám veleli top manažeři s příjmením Lynch. Jmenovci Christopher a Mike.

Vertica vlastní vysoce výkonný real-time analytický engine a byla založena v r. 2005 databázovým guru Michaelem Stonebrakerem. Ten stál u zrodu databází Ingres, Illustra, PostgreSQL, Aurora, C-Store, Morpheus nebo H-Store. Vertica se tedy soustředí na data, uložená v databázových strukturách, zatímco Autonomy na data nestrukturovaná – e-maily, webový obsah, sociální média, audio a video.

Human Information Era – IDOL 10 bude v plné šíři automaticky indexovat a analyzovat komplexní firemní data. Mezi nejvýznamnější přínosy patří:

 • Unifikovaná platforma pro konceptuální a kontextové porozumění všech forem datových struktur – jak uvnitř, tak i vně libovolné organizace či podniku
 • Pět nových aplikačních sad: HP Big Data Solution, HP Social Media Solution, HP Risk Management Solution, HP Cloud Solution, HP Mobility Solution

Ostatní vyjmenovávané přednosti platformy (Manage-In-Place, NoSQL rozhraní, pokročilá nativní analytika nad db daty apod.) byly již dříve součástí jednoho z obou řešení.

Mike Lynch, dnes VP společnosti HP pro informační management a zakladatel Autonomy, který novou platformu představoval, přirovnal  vyhledávací engine IDOL ke  křídlu u letadla, když řekl, že Autonomy software je všude a má dnes na čtyři stovky OEM partnerů. Mezi ně patřila i firma HP.

K největším konkurentům IDOL 10 budou patřit stabilní db technologie Oracle a open-source řešení pro Big DataHadoop. Oracle rovněž zpracovává ve svých databázích nestrukturovaná data pomocí Hadoop konektorů.

Lynch se konkurence ze strany open-source komunity nebojí, protože – jak říká – vysoká sofistikovanost matematického aparátu Bayesovská inference (matematická metoda založená na statistických analýzách a předpokladech) bude pro ně neřešitelným oříškem.

A protože HP je hardwarová firma, mezi další připravované novinky patří tři Autonomy hw zařízení, která budou dostupná v prvním čtvrtletí 2012.

Půjde o archivační nástroj pro využití privátního cloudu Digital Safe pro ukladání dat.  Ten umožní vyhledávání, deduplikace a obohacení o metadata nad audio, video obsahem a sociálními médii.

Zařízení eDicovery bude sloužit pro speciální investigativní vyhledávání nad dokumenty právního a legislativního obsahu – případy typu Enron, BP a pod.

Enterprise Search Applianace bude velmi podobný konkurenčnímu Google Search Appliance, nicméně klasifikace dat bude samozřejmě realizována Bayesovským přístupem – na rozdíl od vyhledávacích algoritmů Google.

Lynch se ani této konkurence neobává. Vidí ji jako příliš technicistní – ne právě příznivě nakloněnou přizpůsobení se lidskému elementu.

Související články:

Autonomy ztrácí nezávislost

Nestrukturovaná data: Kolik jich je?

Autonomy story

Advertisements
 1. 04/12/2011 at 22:42

  no HP nedokáže najít ani sebe samo, tak uvidíme co se z toho vyklube 🙂
  a nešly by vypnout ty vločky? 🙂

  • pza
   04/12/2011 at 22:51

   Netusim kde se tam berou ty vlocky. Nesnezi venku?

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: