Home > Social Media Everything > Facebook: Kniha, film, comics & Simpsonovi

Facebook: Kniha, film, comics & Simpsonovi

Svést se na vlně půlmiliardového Facebooku je lákavá představa mnoha autorů. Napojení se na takovou komunitu, dává šanci pro oslovení cílové skupiny velikosti galaxie.

Dějová hyperbola vzniku FB platformy je dostatečně klenutá. Příběh nejmladšího miliardáře planety, geniálního ajťáka a asociála Marka Zuckerberga, trpícího fetišem po dívkách z Asie, který už na střední škole odmítl honorář ve výši milionu dolarů od Billa Gatese.

Příběh se všemi zářnými momenty i podrazy na cestě k neskutečnému úspěchu.

Kniha

Miliardáři z Facebooku: Příběh zakladatelů společnosti plný sexu, peněz, geniality a zrady Bena Mezriche, autora, který se už dříve proslavil knihou Bringing Down the House: The Inside Story of Six M.I.T. Students Who Took Vegas for Millions, vzbuzují více očekávání, než mohou naplnit.

Sám z Bostonu a rovněž i absolvent Harvardu vyzpovídal na domácí půdě stovky přímých účastníků zrodu Facebooku – až na jednoho, samotného Marka Zuckerberga.

Zuckerberg nikdy k žádnému rozhovoru s Mezrichem nesvolil. Knihu a později i film označil za nepravdivou fikci. A není se čemu divit.
.

Film

Režisér David Fincher (Sedm, Klub rváčů, Zodiac, Podivuhodný případ Benjamina Buttona), obdivovatel Stanley Kubricka,  natočil podle Mezrichovy knihy film The Social Network, který se už hraje i v tuzemských kinech.

Film je na tom s oblíbeností mnohem lépe, než kniha samotná. Navíc je tady jeho podobnost s nesmrtelným občanem Kanem z roku 1941, rovněž filmu o mediálním magnátovi. Na rozdíl od zuřivého W R Hearsta, který se poznal v Kaneovi, se zřejmě s Zuckerbergem žádné obstrukce konat nebudou.

Film se snově potemnělou hudbou Trenta Reznora (Nine Inch Nails) je už dnes horkým kandidátem na filmového Oskara.
.

Comics

Kromě toho oficiálního zde, je tu ještě jeden mnohem zábavnější: Facebucks & Dumb F*cks od Rona Callari ilustrovaný Mariusem Zavadskisem.

Fiktivní příběh Z-Mana, co se prohlásí za vládce nového sociálního řádu, ke kterému se záhy dobrovolně zaregistruje půlmiliarda členů. Příběh jednoho nápadu z pokojíku univerzitní koleje, který se z akademické věže ze slonoviny dostane až do Silicon Valley, kde vytvoří nové impérium.

“Mám e-mailový adresy všech studentů z kampusu i s jejich fotkama a adresama. Co s tím vším udělám? Věří mi, pičůsové.”

 

Bratři Winklevossové, studenti Harvardu a reprezentanti USA ve veslování. V roce 2003 rozvíjeli internetovou seznamku Harvard Connection, kam přizvali i Zucka…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co nás ještě dál čeká na toto téma – muzikál či sitcom?

Simpsonovi už Zuckerberga absorbovali. I s Gatesem a Bransonem.

Kvizová otázka na závěr: Co mají tito tři, kromě spousty peněz společného?

 


.

.

Související články:

Social Media Everything

.
.
Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: