Home > Information Retrieval > Search Patterns: Kniha o motýlech

Search Patterns: Kniha o motýlech

Pánové Peter Morville a Jeffery Callender vypadají jako Pat & Mat a napsali spolu komiksově lehce laděnou knížku Search Patterns, které rovněž říkají kniha o motýlech.

Inspirováni barevným kruhem Isaaca Newtona, který jako první poskládal barvy bílého světla do kruhu – a navíc je v něm sladil s hudebními tóny a planetami sluneční soustavy – sestavili Peter s Jeffem základní kruh pro search a jeho základní kategorie.

Jeho účelem je vnést určitý řád do chaosu, který v současnosti vládne ve světě vyhledávacích enginů a setřídit je do jednotlivých kategorií. Ty dělí do oblastí e-commerce, internetu, real-time, stolních počítačů, mobilních zařízení, sociálních sítí a podnikového vyhledávání. Každé z kategorií přiřazují výrobce, který zde již dnes představuje de-facto standard.

Podle autorů je ale mnohem lepší představit si současnou problematiku pro oblast vyhledávání pomocí malířské palety, kde dochází k míchání jednotlivých základních barev, přičemž vznikají ty nejkouzelnější barevné odstíny. Rozmanitost je neoddělitelným znakem vyhledávacích technologií.

Morville a Callender ve své knížce uvádějí příklad palety zaměřené víceméně na koncového uživatele, který se orientuje na zábavný průmysl a přicházejí s těmito příklady:

Pro oblast vytěžování obrazových informací upřednostňujeme Getty, Flickr, za kterým stojí Yahoo anebo Like.com – dnes Google. Na hudebním poli nám poslouží internetové jukeboxy Songza, Midomi, Last.fm. Co se týče videa nejlépe RAMP (bývalý EveryZing), NetFlix, americké Hulu anebo Boxee zase velmi silně konkurují klasickým televizím.

Je s podivem, že autoři ve svých příkladech zcela pomíjejí YouTube. Jeden z nejvýkonějších vyhledávačů vůbec.

O autorech a knize samotné více na Search Patterns. Tam si lze stáhnout i její první kapitolu začínající citací otce kyberpunku a spisovatele SF – Bruce Sterlinga: Budoucnost je dosud nejen nepopsaná – je i nenalezená.

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: