Home > Information Retrieval > Jednotná verze čeho?

Jednotná verze čeho?

Objemy dat na podnikové úrovni se zdvojnásobují každých 18 měsíců. Moorův zákon platí zřejmě i pro tuto oblast. Nárůst nestrukturovaných dat je šestkrát rychlejší než strukturovaných. Tak praví Gartner.

Celou pětinu svého času stráví zaměstnanci hledáním informací. Přitom pouhých 58% výsledků hledání je správných, dodává Accenture ve své nedávné studii.

Kolik prostředků bylo v nedávné minulosti věnováno tomu, aby firmy konsolidovaly svá data v  centrálním úložišti s cílem jednotné správy a přístupu? Aby se jim vzápětí data opět rozlezla po celé organizaci. Jak skončila jedna celá éra hledání single version of the truth?

Kde všude mohou informace vznikat a kde všude se mohou nacházet? Ve stolních počítačích zaměstnanců, v jejich laptopech, v emailech, v různých firemních souborech a archivech, na intranetu, v celé řadě podnikových aplikací, kdy každá má své vlastní úložiště. K tomu přibývá problém různých požadavkú z mnoha separátních oddělení, případně lokalit firemních poboček. Čert aby se v tom vyznal.

To ale ještě stále není vše. S narůstajícím fenoménem Enterprise 2.0 k tomu přibývají data z wiki stránek, sociálních sítí, blogů a mnoha dalších vnějších zdrojů.

Dobrou zprávou zůstává, že vhodná řešení existují. Jedním z nich je centrálně sjednocený index, který nevyžaduje žádné přesuny dat. Ta mohou zůstat tam, kde jsou. Indexovací vrstva se nachází nad podnikovými systémy a daty, odkud mohou být poskytovány specifické  služby speciálně customizované pro jednotlivá oddělení v rámci organizace.

Další články:

Big Data & Big Knowledge

Big Big Data

Nestrukturovaná data: Kolik jich je?

Enterprise Search: Nejenom vyhledávání

Kategorizace vs. Třídění

Folksonomie: Tagovací dýchánek

Poručík Maury: Otec vyhledávačů a sociálních sítí

Taxonomie: Tak blízko Bohu

Treemap: Mapa stromu

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: