Home > Seen in a Different Light > Vizuální masáže dat

Vizuální masáže dat

Nenávratně pryč jsou doby lehce nezáživných grafů, vynášených pravítky na milimetrovém papíru. Dokonce ani sloupcové nebo koláčové grafy dnes už často nepostihnou realitu vytěžovanou ze stále se zintenzivňujících kobercových náletů dat. S jejich explozí exploduje i jejich vizualizace.

Nejsme počítače. Nečteme v HTML a nepřemýšlíme v SQL. Rozumíme ale obrázkům. Vizualizace dat společně s informační estetikou stojí na prahu své nové éry. A to nejenom díky prudkému rozvoji sociálních sítí.

Jak vhodně znázornit konzumaci piva v jednotlivých zemích – takto? To by ale pro porovnání nejdražších domén na internetu nestačilo. Děje se toto vše samoúčelné? Určitě ne, nové dimenze prezentace informací významně rozšiřují a usnadňují možnosti rozhodovacího procesu.

Firmy jako QlikView, Tableau, Spotfire (dnes TIBCO), Kitware či Stamen, které tak trochu patří do světa Business Intelligence, posunuly vizuální hranice daleko za horizonty standardních, dosud běžně používaných grafů.

Nezanedbatelnou oblastí se dnes stává i vizualizace textů (text cloud).

Na webu se rovněž nachází řada interaktivních online nástrojů pro volnou vizualizaci dat. Pionýrem tu jsou určitě laboratoře Many Eyes, za kterými stojí IBM, nabízející služby visualization as a service. Velkou paletu vizualizací nabízí i Tableau Public, na rozdíl od Many Eyes, se ale nezabývají vizualizací textů. Další možnosti jsou v tomto směru u Verifable a Swivel.

Vizualizujte. A začnete myslet jinak.

Další články:

Treemap: Mapa stromu

Voyager: Cestovatel časem

Vizuální analýza komunikace se zákazníky

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: